UTAH BEACH : U.S. Troops



 
 
 
 

 

4th Infantry Division - Order of battle

Commanding General :
Major General Raymond O. Barton

Raymond O. Barton
Assistant Commanding :
Brigadier General Henry A. Barber
Assistant Commanding :
Brigadier General Theodore Roosevelt, Jr
 
Chief of Staff :
Col. James S. Rodwell
 
G 1.  
Lt Col. Garlen R. Bryant
G 2.  
Lt Col. Harry F. Hansen
G 3.  
Lt Col. Orlando C. Troxel, Jr
Major David B. Goodwin (From 13 June)
G 4.  
Lt Col. Richard S. Marr
G 5.  
Lt Col. Dee W. Stone
Div HQ Co :
Captain Charles Ulmer
 
Artillery Commander :
Brigadier General Harold W. Blakeley
Adjutant General :
Major George H. Garde
 
8th Infantry Rgt :
Colonel James A. Van Fleet
XO : Lt. Col. Fred A. Steiner (KIA 19 June)
        Major Omar Bates
1/8th :
Lt Col. Conrad C. Simmons (KIA 24 June)
Major John H. Meyer
XO : Major John H. Meyer
        Captain Theophilus L. Moore (From 24 June)
A Co :
Captain Carl A. Cline
B Co :
1st Lt. Gail B. Lee (WIA 12 June)
C Co :
Captain Robert C. Crisson (WIA 6 June)
D Co :
1st Lt. Joseph E. Samson (WIA 22 June)
2/8th :
Lt Col. Carlton O. MacNeely
XO : Lt. Col. Alfred G. Yarbrough
E Co :
Captain Howard S Lees (WIA 7 June)
1st Lt. John C. Rebarchek
F Co :
Captain Leonard T. Schroeder (WIA 6 June)
Captain John A. Kulp (MIA 7 July)
G Co :
Captain James W. Haley (WIA 19 June)
1st Lt. William B. Johnson (KIA 24 July)
H Co :
Captain John Greenip
3/8th :
Lt Col. Erasmus H. Strickland
XO : Major Fred W. Collins
I Co :
Captain Frederick C. Maisel, Jr (WIA 22 June)
1st Lt. Frederick J. Kramer (KIA 7 July)
K Co :
Captain John J. Spangler (KIA 7 June)
1st Lt. Lyle P. Camony
L Co :
Captain John G. Reckord (KIA 23 June)
Captain Raymond S. Dorre (WIA 29 July)
M Co :
Captain Robert Rappleye
 
12th Infantry Rgt :
Colonel Russell P. Reeder, Jr
Colonel James S. Luckett (From 11 June)
XO : Lt. Col. Joe E. Colden
S-1 :
Captain Ernest C. Phillips
S-2 :
Captain Frank P. Burk
S-3 :
Major John W. Gorn
S-4 :
Major Kenneth E. Lay
Hq Co :
Captain William E. Tulluck
Svc. Co :
Captain Glenn W. Zarger
Cn. Co :
Captain Elmer E. Epting
AT. Co :
Captain James P. Smith
Ammo. Officer :
Captain John Sunntek
Commun. Officer :
Captain Robert D. Mattingly
Gas. Officer :
1st Lt. Willard Seale
Trans. Officer :
Captain George Stoneman
Ath. & Rec. Officer :
1st Lt. Rudolph L. Walter
Prsl. Officer :
Captain Edmunds
Chaplains :
Captain Leonard J. Fries
Captain Lewis F. Koon
1st Lt. George W. Knapp
Red Cross Representative:
Mr. Scott Harrison
1/12th :
Lt Col. Charles L. Jackson
XO : Major Gerden P. Johnson
        Lt. Col. John W. Merril (From 21 June)
        Major Gerden P. Johnson (From 24 June)
Hq Co :
Captain Frank W. Mather
A Co :
Captain John B. Holton (KIA 9 June)
1st Lt. Cecil M. Jackson
Captain Glenn W. Thorns ( From 16 June)
B Co :
Captain Irving Gray (WIA 6 June)
Lt Harold W. Pearcey (From 6 June)
C Co :
Captain Allen H. Heidingsfelder (WIA 8 June)
1st Lt. William H. Akins
D Co :
Captain Dunbar Whitman (WIA 10 June)
1st Lt. Francis K. Tresslar
2/12th :
Lt Col. Dominick P. Montelbano (KIA 11 June)
XO : Captain Richard J. O'Malley
Hq Co :
Captain John L. Moore
E Co :
Captain Robert R. Wright
F Co :

Captain Warren J. Clark (KIA 9 June)
1st Lt. Royce D. Gibson (KIA 9 June)
1st Lt. Cecil B. Collins (DOW 15 June)
Captain Phineas M. Henry, Jr (KIA 30 July)

G Co :
Captain Jason C. Hardee (WIA 6 July)
H Co :
Captain Tallie J. Crocker (WIA 12 June)
1st Lt. David R. Widnan (WIA 5 July)
3/12th :
Lt Col. Thaddeus R. Dulin (KIA 22 June)
XO : Major Harold H. Smith (SWA 11 June)
        Captain Herman R. Rice, Jr
Hq Co :
Captain Raymond M. Davis
I Co :
Captain Joe H. Hamner (WIA 13 June)
Captain Alvin J. Wiloux
K Co :
Captain Kenneth R. Lindner
Captain Raymond J. Gewinner (From 14 June)
L Co :
Captain Herman R. Rice, Jr
2nd Lt. Benjamin M. Levinger (From 11 June - WIA 14 June)
Captain John S. Harvey
M Co :
Captain Michael Mihalik (WIA 8 June)
1st Lt George D. Rees (WIA 13 June)
2nd Lt. Earl R. Thompson
Captain John R. McCann (From 16 June)
Captain Earl R. Thompson (From 28 June)
 
22nd Infantry Rgt :
Colonel Hervey A. Tribolet
Colonel Robert T. Foster (From 10 June)
Lt. Col. John F. Ruggles (From 9 July)
1/22nd :
Lt Col. Sewell M. Brumby (WIA 7 June)
Major James E. Neal (WIA 12 June)
Major John Dowdy (WIA 28 June)
Lt. Col. Merrill (KIA ?)
Captain George M. Goforth (WIA 10 July)
XO : Major James E. Neal
A Co :
Captain Tom W. Shields
2/22nd :
Major Earl W. Edwards
XO : Major John Dowdy
        Major Carl S. Ledbetter (From 9 June - NBC 3 July)
E Co :
Captain James Burnside
1st Lt. James M. Harris (From 14 June - WIA 14 June)
2nd Lt. Alexander P. Didonate (KIA 10 July)
F Co :
Captain Harold Fulton (KIA 12 June)
1st Lt. James Beam (WIA 11 July)
G Co :
Captain Robert D. Russell (KIA 7 June)
1st Lt James O. Jackson (WIA 12 July)
H Co :
1st Lt Thomas Harrison
3/22nd :
Lt Col. Arthur S. Teague
XO : Captain George M. Gerfeth
        Captain Glenn D. Walker (From 29 June)
I Co :
Captain Joseph T. Samuels
K Co :
Captain Charles A. Earnest III
L Co :
Captain Edward T. Gatto
 
1st Engineer Special Brigade:
General James E. Wharton
4th Engineer Combat Bn :
Lt Col. William H. Ragland
49th Engineer Combat Bn :
 
237th Engineer Combat Bn :
Major Herschel E. Linn
B Co :
Captain Victor Calvisino
B/299th Engineer Combat Bn :
Captain Ambrose Manion
   
531st Engineer Shore Rgt :
 
1/531st :
Lt Col. Robert May
2/531st :
Lt Col. Stephen Force
 
6th Armored Group :
Colonel Francis F. Fainter
70th Tank Bn :
Lt Col. John C. Welborn
A Co :
1st Lt De Witt C. Fair
B Co :
1st Lt Francis E. Senger
C Co :
1st Lt John L. Ahearn (SWA 6 June)
1st Lt Dwight McKay (From 6 June - SWA 8 June)
Captain Albert M. Krekler (From 8 June)
D Co :
1st Lt Gordon R. Brodie
 
746th Tank Bn :
Lt Col. Clarence G. Hupfer
Hq Co :
Captain Thomas J. Hoshell
Svc Co :
Captain Raymond E. Carlson
Medical Det. :
Captain Alex Hochman MD
A Co :
Captain Loveaire A. Hedges
B Co :
Captain Asher K. Pay
C Co :
Captain James A. Crawford (KIA 9 June)
D Co :
Lieutnant Eugene M. McDonough
 
4th Reconnaissance Troop :
Captain L. E. Goodrich
4th Cavalry Group :
Colonel Joseph M. Tully
4th Cavalry Squ :
Lt Col. Edward C. Dunn
24th Cavalry Squ :
Lt Col. F. H. Gaston, Jr
   
29th FA Bn :
Lt Col. Joel F. Thomason
42nd FA Bn :
Lt Col. Thomas I. Edgard
44th FA Bn :
Lt Col. William A. Watson
20th FA Bn :
Lt Col. Fred W. Urick
87th Chemical Mortar Bn :
Lt Col. James H. Batte
A Co :
Captain John T. Stiefel
B Co :
Captain James J. Marshall
C Co :
Captain Robert D. Trather
D Co :
Captain Henry S. Williams
65th Armored FA Bn :
Lt Col. Edward Bailey
899th Tank Destroyer Bn :
 
704th Ord. Light Maint. Co :
Captain Winston J. Lawrence
Captain Thomas A. Welstead (From 25 June)
4th Quartermaster Co :
Captain Eveleth V. Richardson
Captain William H. Humber Jr. (From 20 June)
4th Signal Co :
1st Lt Philip Bragar
Military Police Platoon :
Major Frank H. Dowler
4th Medical Bn :
Lt Col. Joseph H. Dwinelle
 
ATTACHMENTS
         
359th Infantry Rgt : 
Colonel Clarke K. Fales
1/359th : 
Lt. Col. Leroy H. Pond
3/359th : 
Lt. Col. Paul Smith
 
915th FA Bn : 
Lt. Col. Bob Thomas Hughes
13th FA Observation Bn : 
 
B Btry, 980th FA Bn : 
 
   
11th AA Gp :
Col. H. P. Newton
474th AAA AW (SP) Bn :
Lt. Col. William A. Stricklen, Jr.
Btry C, 320th AA Barrage Bln Bn :